پاسداران-دولت-بین دیباجی و اختیاریه-نبش کوچه معتمدی-عمارت دولت-پلاک ۱۶-واحد ۱۰۲

درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا

بیشتر دردهای مچ پا با استراحت، یخ و مسکن‌های بدون نسخه بهبود می‌یابند. دستورالعمل های پزشک خود را برای درمان خانگی درد مچ پا دنبال کنید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از روش RICE (استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع دادن) استفاده کنید. اگر بعد از چند روز مراقبت در منزل همچنان مچ پا شما درد می کند، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در حالی که بیشتر آسیب‌های مچ پا را می‌توان در خانه درمان کرد، برخی آسیب‌های شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. درمان بر اساس منبع درد مچ پا تعیین می شود. بنابراین، برای تشخیص و کمک به درمان پیچ خوردگی مچ پا به پزشک نیاز خواهید داشت.

اگر احساس می کنید که مچ پای شما پیچ خورده است حتما بایستی به پزشک مراجعه کنید. از وارد کردن وزن بر روی مچ پا خودداری کنید، زیرا با این کار احتمال شکستگی استخوان ها و سایر آسیب ها را افزایش می دهید. برای کاهش تورم، در یک موقعیت راحت بنشینید و مچ پا را بالا نگه دارید. تشخیص پیچ خوردگی مچ پا فقط بر اساس علائم مشکل است. در نتیجه، ابتدا باید با پزشک مشورت کنید. هنگامی که آنها تشخیص دادند که آسیب دیدگی خفیف می باشد، می توانید پیچ ​​خوردگی مچ پا را با درمان های طبیعی درمان کنید.

در زیر به ذکر چند درمان خانگی برای پیچ خوردگی مچ پا اشاره خواهیم کرد:

10 درمان خانگی آسان برای درمان پیچ خوردگی مچ پا

1. روش R.I.C.E

RICE مخفف عبارت استراحت (Rest)، یخ (Ice)، فشرده سازی (Compress) و ارتفاع دادن (Elevation) است. پزشکان اغلب این روش را برای کاهش تورم و التهاب در روزهای پس از آسیب دیدگی توصیه می کنند.

توجه کنید که استراحت دادن به مچ پا برای بهبودی ضروری است و استفاده از بریس می تواند ناحیه آسیب دیده را ثابت نگه دارد. بازگشت زودهنگام به ورزش یا فعالیت های دیگر خطر آسیب دیدگی دیگر را افزایش می دهد.

استفاده از کیسه یخ ممکن است به کاهش جریان خون در مفصل آسیب دیده کمک کند و در نتیجه درد و تورم را کاهش دهد. اگر یخ علائم شما را کاهش نداد، بایستی روشی دیگر را امتحان کنید.

فشرده سازی به تثبیت مفصل آسیب دیده کمک می کند و ممکن است تورم را کاهش دهد. در صورت امکان دور مچ پا آسیب دیده را بانداژ کنید. کمپرس باید به خوبی جا بیفتد اما نه آنقدر محکم که در پوست فرو برود تا جایی که باعث درد یا بی حسی شود.

بالا بردن مچ پا پیچ خورده باعث کاهش تجمع مایع در مفصل می شود. این کار همچنین می تواند با کاهش تورم به کاهش درد کمک کند. در حالی بخوابید که پا و مچ پا روی بالش در سطحی بالاتر از قلب قرار دارند. هنگام نشستن یا خوابیدن، از تکیه گاه برای بالا بردن پا و مچ پا استفاده کنید.

2. گرما دادن

گرما جریان خون را در ناحیه آسیب دیده افزایش می دهد. برخی افراد شل کردن عضلات سفت و تسکین درد و تنش را نیز مفید می دانند.

از طرف مقابل، باید از گرما دهی اجتناب کنید!! تا زمانی که مچ پا هنوز متورم است، گرما می تواند التهاب را افزایش داده و روند بهبودی را کند کند. هنگامی که تورم فروکش کرد، یک کیسه آب گرم را هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی مچ پا قرار دهید. گرمای متناوب و کیسه های یخ برای برخی افراد بسیار مفید و کارساز می باشند. با این حال توجه کنید که این کار را فقط پس از کاهش تورم امتحان کنید، نه بلافاصله پس از آسیب.

3. کشش

آسیب به مچ پا، ماهیچه های مجاور و سایر ساختارها را در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می دهد. به خصوص اگر بافت ها در نتیجه عدم استفاده ضعیف شده باشند. در این زمان حرکات کششی عضلات را صاف و قوی نگه می دارد. همچنین گردش خون در ناحیه را افزایش می دهد که ممکن است به بهبودی مچ پا کمک کند.

حداقل سه بار در روز مچ پا را به آرامی با حرکت دادن آن در همه جهات بکشید. آزمایش کنید که پای خود را به جلو و سپس به عقب خم کنید، یا آن را در جهت عقربه های ساعت و سپس در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. با این حال، بسیار مهم است که مچ پا را بیش از حد نکشید یا آن را در جهتی که باعث درد می شود حرکت ندهید.

4. پیاده روی روشی مناسب برای درمان پیچ خوردگی مچ پا

درد و تورمی که بلافاصله پس از پیچ خوردگی مچ پا ایجاد می شود می تواند آزاردهنده باشد. می تواند مانع از وارد کردن هر گونه وزنی بر روی مفصل شود. با کاهش تورم، پیاده روی می تواند به بهبودی شما کمک کند. بهتر است این کار را با پیاده روی در مسافت های کوتاه در اطراف خانه شروع کنید. سپس با بهبودی مچ پا، به تدریج مسافت طی شده را افزایش دهید.

پیاده روی همچنین ممکن است مستلزم نگه داشتن مچ پا آسیب دیده در یک موقعیت غیرعادی یا چرخاندن بدن برای جلوگیری از وارد کردن وزن بیش از حد به مفصل باشد. در این صورت، 1 تا 2 روز قبل از تلاش مجدد صبر کنید.

5. ورزش کنید

ورزش می تواند به بازیابی قدرت و تعادل کمک کند و همچنین از ضعف عضلانی در ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند. ممکن است احتمال آسیب مجدد را کاهش دهد. زمانی که تورم فروکش کرد و راه رفتن دیگر با درد همراه نبود، می توانید ورزش مچ پا را شروع کنید. یک روز در میان، می توانید 10-15 دقیقه ورزش کنید.

6. ماساژ

ماساژ می تواند به تسکین درد کمک کند و در عین حال جریان خون را در ناحیه آسیب دیده افزایش دهد. اگر آسیب به خصوص شدید یا دردناک است، باید حتما با متخصص فیزیوتراپ مشورت کنید. برای صدمات با شدت کم می توانید یک ماساژ ملایم را در خانه امتحان کنید. برخی از افراد با ماساژ کف پا یا پاشنه خود تسکین می یابند. ممکن است ترجیح دهید ماساژ را درست در بالای مچ پا یا اطراف آن انجام دهید. اگر ماساژ در ناحیه آسیب دیده باعث درد یا تشدید علائم شد، باید آن را متوقف کنید.

7. فیزیوتراپی، راهکاری مناسب برای بهبودی پیچ خوردگی مچ پا

اگر به دلیل پیچ خوردگی شدید از درد طولانی مدت رنج می برید یا سابقه آسیب های مشابه دارید، ممکن است از درمان های فیزیوتراپی بهره مند شوید. یک فیزیوتراپیست مچ پای شما را معاینه می کند تا ماهیچه های ضعیف و سایر مسائلی را که می تواند باعث درد و افزایش خطر آسیب شود را شناسایی کند. آنها همچنین در مورد سبک زندگی فعلی شما، از جمله هرگونه مشارکت ورزشی، جویا می شوند. فیزیوتراپیست از این اطلاعات برای ایجاد یک برنامه ورزشی مناسب برای شما استفاده می کند که در نهایت باعث بهبودی و تسکین درد می شود.

8. سنگ نمک اپسوم

پس از چند روز، می توانید مچ پای خود را در آب گرم حاوی نمک اپسوم خیس کنید. نمک مفاصل سفت را شل می کند و عضلات و بافت های دردناک را تسکین می دهد. شما باید از استفاده از این تکنیک در مراحل اولیه آسیب اجتناب کنید زیرا روش های سرد برای درمان التهاب و تورم مچ پا مورد نیاز است.

9. درمان های طبیعی مچ پا

می توانید با استفاده از موادی که در خانه وجود دارد، یک درمان خانگی خوب برای پیچ خوردگی مچ پا پیدا کنید. بسیاری از محصولات طبیعی می توانند به کاهش التهاب و تورم کمک کنند. برای این منظور موادی مانند سیر، زردچوبه، روغن زیتون یا روغن کرچک می توانند مفید باشند. کافی است این مواد را گرم کرده و روی محل آسیب بمالید و برای چند ساعت باند پیچی کنید.

10. کفش مناسب

اطمینان حاصل کنید که کفش های شما به اندازه کافی از پا و مچ پا پشتیبانی می کنند کفش های ساق‌دار از جمله کفش های مناسب هستند. از پوشیدن دمپایی، صندل یا کفش خیلی بزرگ خودداری کنید. هنگام شرکت در ورزش، پوشیدن کفش مناسب بسیار ضروری است. بسکتبال و والیبال دو ورزشی هستند که در صورت استفاده نکردن از کفش مناسب می توانند باعث آسیب مچ پا شوند.

این درمان‌های خانگی برای پیچ خوردگی مچ پا می‌تواند درد را بسیار کاهش دهد. با این حال اگر مشاهده کردید که این روش ها موثر نمی باشند، باید در اولین فرصت با پزشک فیزیوتراپ مشورت کنید تا میزان آسیب خود را اندازه گیری کرده و به دنبال درمان مناسب باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *