پاسداران-دولت-بین دیباجی و اختیاریه-نبش کوچه معتمدی-عمارت دولت-پلاک ۱۶-واحد ۱۰۲

فلج بلز صورت

یکی از اجرای مهم بدن، صورت است. در برخی مواقع و به طور ناگهانی یک طرف صورت به فلج محیطی  مبتلا می‌شود که  فلج بلز خوانده می‌شود. این نوع فلج ناگهانی، بسیار شایع و شناخته شده است که در اثر مواردی مانند التهاب ویروس، نارسایی عروق کوچک، نوروپاتیک و یا واکنش اتوایمیون به وجود می‌آید. مبتلا شدن افراد به این نوع فلج، به سن خاصی محدود نیست و ممکن است در هر سنی به این بیماری دچار شوند.

 فلج بلز صورت با علائمی مانند ضعف بیش از حد، افتادگی، ناتوانی در استفاده از عضلات شروع می‌شود. علاوه بر آن‌  افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند  با عوارض زیادی مانند نامتقارن شدن صورت، زخم قرینه و یا جمع شدن عضله در یک طرف صورت مواجه خواهند شد. برای بیماری که با فلج بلز صورت مواجه می‌شود، بهترین راه حل مراجعه به فیزیوتراپی است. با فیزیوتراپی به راحتی و قطعی درمان صورت انجام و به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

فیزیوتراپیست برای درمان فلج بلز صورت از تکنیک‌هایی مانند تحریک الکتریکی، درگیر کردن عضلات فیدبک صورت، ماساژ برخی از نواحی  و یا  حرکت در برابر آینه استفاده می‌کند. افرادی که دچار فلج بلز می‌شوند، در صورت  مراجعه به فیزیوتراپیست بی‌تجربه به بهبودی کامل دست نخواهند یافت و  ممکن است بعد از انجام فیزیوتراپی مواردی از عوارض در صورت باقی بماند. پس توصیه می‌شود برای درمان به مرکز فیزیوتراپی تن آسا مراجعه کنید.

در تن آسا، هدف اصلی فیزیوتراپیست  بهبود عملکرد مغز، عصب و عضله است که با تمرین‌ و تکنیک‌هایی که در بالا ذکر شده، انجام می‌شود.  البته این مورد را نباید فراموش کرد که بهبود  فلج بلز صورت به بیمار نیز بستگی زیادی دارد. در صورتی که بیمار خواستار درمان زودهنگام است، مراجعه به وقت و مکرر به مرکز فیزیوتراپی و انجام تمرین‌های مربوطه  را نباید فراموش کند. علاوه بر آن‌که  تمرین‌ها به طور مکرر، مدام و موثر باید انجام شود که توسط فیزیوتراپیست تن آسا، آموزش‌های لازم داده می‌شود.

توصیه می‌شود، فرد مبتلا به این بیماری  از مصرف دارو و یا درمان خانگی جداً خودداری کند. به دلیل آن‌که درمان فلج صورت با فیزیوتراپی، نتیجه بهتری خواهد داد و تنها با مصرف دارو، درمان سطحی انجام و ممکن است، مجددا بیماری بازگردد. دوران نقاهت بیمار به شرایط و علائم فلج بستگی زیادی دارد. با این حال، تن آسا سعی می‌کند تا بهترین درمان و تمرین را برای بیمار در نظر گیرد. در صورتی که به این بیماری اهمیت زیادی داده نشود، یک طرف چهره افتاده و زیبایی صورت از بین خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *